Baki Kimdir ve Eserleri Nelerdir

Baki Kimdir Kısaca, Baki Eserleri ve Hayatı Hakkında Kısa Özet Bilgi
baki-hayati-edebi-kisiligiAsıl adı Mahmud Abdülbaki olan şair 1526 İstanbul doğumludur. Yoksul bir ailede yetişen Baki küçüklüğünde saraç çıraklığı yapmıştır.

Baki bilime karşı ilgi duyduğu için ailesinden habersiz olarak gizli bir şekilde medresede eğitim alıyordu. Ama zekası ve yeteneği fark edilince ailesi de medreseye devam etmesine razı oldu. Eğitim sürecinde şiir ile tanışmış ve ilgisi arttı. Baki artık yazıyordu ve şiirleri beğenilince ünü de artarak yayıldı. Eğitim hayatı bitince de bazı medreselerde müderris olarak görev yapmıştır. Ünü Kanuni Sultan Süleyman’a kadar ulaşınca Kanuni’nin emriyle İstanbul’a getirilmiştir. Devlet dairesinde dönem dönem hizmetleri olmuştur.

Baki’nin gençliğinde yaptığı saraç çıraklığı üzerine bazı iddialar ortaya atılmıştır. Orhan Şaik Gökyay’ın iddiasına göre saraç ve serac kelimeleri karıştırılmaktadır ve Baki gerçekte serac çırağıdır. Saraç, koşum ve eyer takımlarını yapan veya satan kişiye denir; serac ise camilerde kandilleri yakan kişiye verilen addır. Yapılan imla karışıklıklarıyla Baki’nin aslında serac çırağı olduğunu kabul eden birçok akademisyen bulunmaktadır.

Şair 1600′de İstanbul’da vefat etmiştir. Pek çok eseri arasında, Divan en mühim olanıdır ve 4508 beyitten oluşmaktadır. Bunun yanında başlıca eserleri arasında;  Fazâ’ilü’l-Cihad, Fazâil’i-Mekke, Hadîs-i Erbain Tercümesi ve Kanuni Mersiyesi bulunmaktadır.

Google:

Baki cetin nerelibaki kimdir ve eserleri nelerdir
Kategori: Kim Kimdir, Tarihimiz Etiketler : , -

Google:

Baki cetin nerelibaki kimdir ve eserleri nelerdir

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir:

28 Nisan 2015 Müge Anlı ile Tatlı Sert 28 Nisan 2015 Müge Anlı ile Tatlı Sert
16 Nisan 2015 Müge Anlı 16 Nisan 2015 Müge Anlı
2015 İlkbahar Yaz Sezonu Bayan Bol Pantolon Modelleri 2015 İlkbahar Yaz Sezonu Bayan Bol Pantolon Modelleri
Namaz Kılan Baba ile Yaramaz Çocuk Namaz Kılan Baba ile Yaramaz Çocuk

Yorum Yaz

Yorumu Gönder

© 2015 Medyablog. Tüm hakları Saklıdır.

En Son Arananlar alyans hangi ele takılır@gökhan_arsvenüs 3g varmıyuzdeki cil neden cikiyorsahranin meslegitorabi aslen nerelidir kükeni kürtmüdüturabi kürt müfaturaya cep telefonu icin kac puan lazimay özellikleri nelerdir kısacat50 görüntülü arama nasıl yapılır
Medyablog Rss | Google
Ana sayfa | iletişim | Gizlilik Politikası
| Sitemap