Baki Kimdir ve Eserleri Nelerdir

Baki Kimdir Kısaca, Baki Eserleri ve Hayatı Hakkında Kısa Özet Bilgi
baki-hayati-edebi-kisiligiAsıl adı Mahmud Abdülbaki olan şair 1526 İstanbul doğumludur. Yoksul bir ailede yetişen Baki küçüklüğünde saraç çıraklığı yapmıştır.

Baki bilime karşı ilgi duyduğu için ailesinden habersiz olarak gizli bir şekilde medresede eğitim alıyordu. Ama zekası ve yeteneği fark edilince ailesi de medreseye devam etmesine razı oldu. Eğitim sürecinde şiir ile tanışmış ve ilgisi arttı. Baki artık yazıyordu ve şiirleri beğenilince ünü de artarak yayıldı. Eğitim hayatı bitince de bazı medreselerde müderris olarak görev yapmıştır. Ünü Kanuni Sultan Süleyman’a kadar ulaşınca Kanuni’nin emriyle İstanbul’a getirilmiştir. Devlet dairesinde dönem dönem hizmetleri olmuştur.

Baki’nin gençliğinde yaptığı saraç çıraklığı üzerine bazı iddialar ortaya atılmıştır. Orhan Şaik Gökyay’ın iddiasına göre saraç ve serac kelimeleri karıştırılmaktadır ve Baki gerçekte serac çırağıdır. Saraç, koşum ve eyer takımlarını yapan veya satan kişiye denir; serac ise camilerde kandilleri yakan kişiye verilen addır. Yapılan imla karışıklıklarıyla Baki’nin aslında serac çırağı olduğunu kabul eden birçok akademisyen bulunmaktadır.

Şair 1600′de İstanbul’da vefat etmiştir. Pek çok eseri arasında, Divan en mühim olanıdır ve 4508 beyitten oluşmaktadır. Bunun yanında başlıca eserleri arasında;  Fazâ’ilü’l-Cihad, Fazâil’i-Mekke, Hadîs-i Erbain Tercümesi ve Kanuni Mersiyesi bulunmaktadır.

Kategori: Kim Kimdir, Tarihimiz Etiketler : , -

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir:

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz Nazlı Kimdir, Nerelidir, Boy , Kilo Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz Nazlı Kimdir, Nerelidir, Boy , Kilo
6 Ekim 2015 Ana ocağı izle 6 Ekim 2015 Ana ocağı izle
Evli ve Öfkeli Dizisi Oyuncuları Evli ve Öfkeli Dizisi Oyuncuları
1 Ekim 2015 Müge Anlı ile Tatlı Sert 1 Ekim 2015 Müge Anlı ile Tatlı Sert

Yorum Yaz

Yorumu Gönder

© 2015 Medyablog. Tüm hakları Saklıdır.

En Son Arananlar İnsanlıkla ilgili özlü sözlerpuk kodu kırma şifresiertuğrul gazinin cocukları kimdirkiraz mevsimi cem kaç yaşındatamer berke sarıkayakiraz mevsimi ilker kimdirnil ozkul vikipediturkcell t40 goruntulu konusma var mimelis aksoywodofone puk kodu acma
Medyablog Rss | Google
Ana sayfa | iletişim | Gizlilik Politikası
| Sitemap