Baki Kimdir ve Eserleri Nelerdir

Baki Kimdir Kısaca, Baki Eserleri ve Hayatı Hakkında Kısa Özet Bilgi
baki-hayati-edebi-kisiligiAsıl adı Mahmud Abdülbaki olan şair 1526 İstanbul doğumludur. Yoksul bir ailede yetişen Baki küçüklüğünde saraç çıraklığı yapmıştır.

Baki bilime karşı ilgi duyduğu için ailesinden habersiz olarak gizli bir şekilde medresede eğitim alıyordu. Ama zekası ve yeteneği fark edilince ailesi de medreseye devam etmesine razı oldu. Eğitim sürecinde şiir ile tanışmış ve ilgisi arttı. Baki artık yazıyordu ve şiirleri beğenilince ünü de artarak yayıldı. Eğitim hayatı bitince de bazı medreselerde müderris olarak görev yapmıştır. Ünü Kanuni Sultan Süleyman’a kadar ulaşınca Kanuni’nin emriyle İstanbul’a getirilmiştir. Devlet dairesinde dönem dönem hizmetleri olmuştur.

Baki’nin gençliğinde yaptığı saraç çıraklığı üzerine bazı iddialar ortaya atılmıştır. Orhan Şaik Gökyay’ın iddiasına göre saraç ve serac kelimeleri karıştırılmaktadır ve Baki gerçekte serac çırağıdır. Saraç, koşum ve eyer takımlarını yapan veya satan kişiye denir; serac ise camilerde kandilleri yakan kişiye verilen addır. Yapılan imla karışıklıklarıyla Baki’nin aslında serac çırağı olduğunu kabul eden birçok akademisyen bulunmaktadır.

Şair 1600′de İstanbul’da vefat etmiştir. Pek çok eseri arasında, Divan en mühim olanıdır ve 4508 beyitten oluşmaktadır. Bunun yanında başlıca eserleri arasında;  Fazâ’ilü’l-Cihad, Fazâil’i-Mekke, Hadîs-i Erbain Tercümesi ve Kanuni Mersiyesi bulunmaktadır.

Google:

baki kimdir ve eserleri nelerdir
Kategori: Kim Kimdir, Tarihimiz Etiketler : , -

Google:

baki kimdir ve eserleri nelerdir

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir:

28 Mayıs 2015 Müge Anlı ile Tatlı Sert 28 Mayıs 2015 Müge Anlı ile Tatlı Sert
Star Tv Kiralık Aşk Dizisi Star Tv Kiralık Aşk Dizisi
Ücretsiz Arkadaşlık Sitesi Ücretsiz Arkadaşlık Sitesi
Kiraz Mevsimi Işık kimdir ? Nerelidir ? Kiraz Mevsimi Işık kimdir ? Nerelidir ?

Yorum Yaz

Yorumu Gönder

© 2015 Medyablog. Tüm hakları Saklıdır.

En Son Arananlar Güzel köylü hüsnü kimdirtamer berke sarıkayacadılar bayramı ne zaman kutlanır 2015kocamın ailesi pelin kimdirezgi unal kimdirezgi ünal vikipediGülleri savaşı zengin çocukturabi camkiran kürt müdürturabi aslen kürt müFatura üstüne kac telefon
Medyablog Rss | Google
Ana sayfa | iletişim | Gizlilik Politikası
| Sitemap